Deficitarnih lekova nema ni posle poskupljenja
30.11.-0001.

Iako su lekovi poskupeli za 6,42 odsto, deficitarnih preparata još nema u apotekama. Pojedini lekovi se prodaju po staroj ceni.

Ni posle poskupljenja lekova, u proseku za 6,42 odsto, u apoteke nisu stigli preparati koji su već duže deficitarni. Najviše medikamenata nedostaje iz tri grupe: za kardiovaskularne bolesti, astmu i dijabetes.

Apotekari nemaju informaciju kada bi deficitarni lekovi mogli da se pojave u rafovima, ali kažu da se pacijenti sve ređe, naročito posle poskupljenja, odlučuju da sami kupe terapiju. Čak i kada zamena ili propisani lek, ali u drugoj dozi od one koju je naznačio lekar, košta svega 40 dinara više nego što bi dali za participaciju kada bi našli lek na recept. To je slučaj, recimo, s nekim oralnim antidijabeticima.

S druge strane, pacijenti se, osim na nestašicu, žale i na neujednačene cenovnike. A, zašto se jedan isti lek u pojedinim apotekama još prodaje po staroj ceni, iako se Uredba o maksimalno odobrenim cenama lekova zvanično primenjuje od 21. novembra, a u drugima po novoj, u nekim slučajevima i duplo višoj ceni, ne znaju ni apotekari.

Prema Uredbi koju je usvojila Vlada, oko 4.500 lekova za humanu upotrebu poskupelo je za 14,27 odsto po osnovu kursne razlike, jer je stari kurs od 99,27 dinara koji je važio od maja prošle godine, zamenjen novim od 113,47 dinara za evro. Ali, su, istovremeno, zbog “pada” cena u zemljama u okruženju, lekovi, u globalu, na našem tržištu pojeftinili za 6,75 odsto. To je, međutim, samo “prosek”, dok su pojedinačno neki lekovi poskupeli za 50 dinara, a neki - dupl,o pišu Novosti.


Komentari
Vulgarni, uvredljivi i komentari u kojima se podstiče diskriminacija, mržnja ili nasilje, neće biti objavljeni. Mišljenja izneta u komentarima su privatna mišljenja autora komentara i ne predstavljaju stavove 025info redakcije.
Postavi komentar