Evropa zabranjuje hemikalije u kućnoj plastici
30.11.-0001.

Evropska unija će u sledećih tri do pet godina zabraniti šest otrovnih hemikalija, od kojih se tri uobičajeno koriste u proizvodnji plastičnih proizvoda za domaćinstvo, saopštila je danas Evropska komisija. Među tim hemikalijama su tri ftalata za omekšavanje plastike, jedan miris mošusa, jedna vatrostalna hemikalija i jedan učvršćivač za epoksidnu smolu, navedeno je u saopštenju.

Mada je većina toksičnih ftalata već od 1999. zabranjena za korišćenje u igračkama za decu, istraživanje iz prošlog oktobra je pokazalo da se pojedini ftalati uobičajeno koriste u proizvodima koji se nalaze na policama prodavnica, uključujući neke koje koriste deca, kao što su pernice i gumice.

Kompanije , sem u slučaju specijalnih izuzetaka, neće moći da prodaju proizvode sa sadržajem ftalata, poznatih kao DEHP, BBP i DBP, mošusnog ksilena za proizvodnju mirisa, vatrostalnog HBCDD i učvršćivača za epoksidnu smolu MDA. Kompanije koje žele da koriste te hemikalije moraće da dokažu da sprovode kontrolu bezbednosti ili da je korist po ekonomiju i društvo veća od rizika.


Komentari
Vulgarni, uvredljivi i komentari u kojima se podstiče diskriminacija, mržnja ili nasilje, neće biti objavljeni. Mišljenja izneta u komentarima su privatna mišljenja autora komentara i ne predstavljaju stavove 025info redakcije.
Postavi komentar