Nema leka apoteka
30.11.-0001.

Zbog nestašice lekova u apoteci Doma zdravlja u Apatinu brojni pacijenti su prinuđeni da odlaze u susedni Sombor, udaljen oko 20 kilometara, i u tamošnjoj apoteci nabave lekove koji su im ispisani na recept.
Niko od njih, međutim, ne može da dobije mesečnu dozu neophodnih medikamenata, već samo po jednu kutiju, jer ni u Somboru nema dovoljno lekova za sve.
- Lekove na recept izdajemo i pacijetnima sa područja apatinske opštine, uz uslov da je na poleđini pečatom i potpisom apotekara potvrđeno da tog leka nema u Apatinu. Bez obzira na to koja količina je navedena na receptu, izdajemo samo po jednu kutiju pošto ni mi nemamo dovoljno količina da podmirimo potrebe pacijenata iz drugih opština - kažu u somborskoj apoteci.
Neki pacijenti su tako prinuđeni da mesečno i po tri puta dođu u Sombor ako njihova propisana terapija zahteva veću količinu određenog leka od jedne kutije.  - Dete mi je psihički bolesnik i troši tri kutije tableta „rispolept" mesečno. Za dve sedmice sam dva puta morala u Sombor, a do kraja meseca ću morati da odem još jednom jer tih tableta nema u apatinskoj apoteci. Iako se ove tablete ne plaćaju, samo putovanje do Sombora košta nas 1.500 dinara, a da ne pričamo o izgubljenim satima - žali se jedna Apatinka.
Apatinskoj apoteci je, čak, nedostajao i insulin, koji je ovih dana, nakon uplate, konačno stigao.
- Insulin nam je stigao nedavno u količini koja će pacijentima koji boluju od dijabetesa biti dovoljna za narednih desetak dana, međutim i dalje nemamo svih lekova potrebnih za dijabetičare. Nedostaje nam i uvoznih lekova, koji su znatno skuplji od domaćih i koji nam ne dolaze već duže vreme. Najizraženiji problem je sa uvoznim lekovima za psihičke bolesnike - kaže Irena Popović, zamenik šefa apatinske apoteke.
Apotekari nestašicu objašnjavaju ogromnim dugovanjima Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje za fakturisane lekove sa pozitivne liste.
- Dugovanja Fonda su velika, a uplate za fakturisane lekove koji se pacijentima izdaju na recept stižu sa zakašnjenjem od oko osam meseci. Tako i apoteke duguju novac dobavljačima, koji zbog toga obustavljaju nove isporuke. Od 75 miliona, koliko nama duguju, pre nekoliko dana smo dobili oko 2,4 miliona dinara, koje smo odmah iskoristili za nabavku insulina, kao najprioritetnijeg - kaže Slavica Vladetić, pomoćnik direktora za ekonomska pitanja u apatinskom Domu zdravlja.
I somborske apoteke muče velika dugovanja Fonda za zdravstvo, međutim, nestašica lekova je manje izražena nego u Apatinu, zbog toga što deo sopstvenih sredstava preusmeravaju u nabavku.
- Deo našeg novca preusmeravamo za lekove kako bismo ublažili nestašicu i smanjili dug prema dobavljačima. Od prošle godine do marta ove usmerili smo 40 miliona dinara iz sopstvenog prometa, od rabata i boniteta koje dobijamo, za lekove koje pacijenti dobijaju na recepte, a koje nam Fond do danas nije platio - kaže Goran Drinčić, pomoćnik direktora Apoteke Sombor.
Na problem velikih dugovanja nadležni u somborskoj apoteci su, kažu, ukazali i direktoru zdravstvenog fonda za Zapadnobački okrug.
- Svi smo svesni da Fond nema para i da se time krug zatvara, odnosno da se ciklus plaćanja zaokružio na osmomesečno kašnjenje - realan je Goran Drinčić.
Pressonline


Komentari
Vulgarni, uvredljivi i komentari u kojima se podstiče diskriminacija, mržnja ili nasilje, neće biti objavljeni. Mišljenja izneta u komentarima su privatna mišljenja autora komentara i ne predstavljaju stavove 025info redakcije.
Postavi komentar