Grupacija slobodnih zona i carinskih skladišta Privredne komore Srbije pokrenula je inicijativu za donošenje zakonskih pogodnosti koje će privući investitore, kao i inicijativu za pojednostavljenje carinskog postupka.
- Privredna komora Srbije, regionalne komore i Uprava za slobodne zone Ministarstva finansija dobro sarađuju na inicijativi za donošenje novih zakonskih pogodnosti, kojima bi se povećala konkurentnost u slobodnim zonama - rekao je Milan Ristić, direktor Uprave za slobodne zone, tokom sednice Grupacije slobodnih zona i carinskih skladišta PKS, kojoj je prisustvovao i Miloš Đerić, vršilac dužnosti direktora Slobodne zone Apatin.
Inicijativa je pokrenuta da bi se ponudio model poreskih oslobođenja atraktivan za investitore. Predsednik Grupacije i direktor SZ Pirot, Dragan Kostić, istakao je da je cilj inicijative uvođenje nultih poreza po ugledu na slobodne zone u Makedoniji.
- Prošla godina bila je veoma uspešna za trinaest slobodnih zona u Srbiji, koje su tada ostvarile pet milijardi evra prometa, 198 miliona evra investicija, čak 20 odsto srpskog izvoza, a zapošljavaju više od 18.300 radnika, istakao je Kostić.

U okviru priprema za deo pregovora sa EU, koji se odnosi na slobodne zone, pokrenuta je inicijativa za pojednostavljivanje carinskog postupka u slobodnim zonama, a ona sadrži šest sugestija i četiri predloga.
Da bi se sistem poslovanja u slobodnim zonama unapredio, saradnja podigla na viši nivo i razmenila iskustava, 18. i 19. septembra ove godine u Privrednoj komori Srbije održaće se Regionalna konferencija slobodnih zona Jugoistočne Evrope. Organizacioni odbor konferencije najavio je učesnike iz Hrvatske, Makedonije, BiH, a očekuju se predstavnici Turske, Poljske, kao i Ujedinjenih Arapskih Emirata, koji će raditi dva dana u četiri sesije i dve radionice.
Tom prilikom, svoje dosadašnje rezultate i pogodnosti predstaviće i Slobodna zona Apatin, a učesnici konferencije biće upoznati sa ovdašnjim privrednim potencijalima, dobrom poslovnom klimom i mogućnostima za buduća ulaganja.
Na sednici su analizirane aktivnosti samih slobodnih zona, kao i kompanija koje u njima piosluju, tokom katastrofalnih poplava u našoj zemlji. Istaknuto je da je zona Svilajnac pretrpela velike štete.
Katastrofa od firme, i u aleksincu u njihovom novo...
Strajk je nastavljen sve do daljnjeg ...trenutno 1:28...
Sve dok je korona nastava mora biti onlajn.Ona jedno...
Kako ih nije sramota da najavljuju novi talas konjnkturnih...
Da li imam ja prava na tu platu? Posto ocekujem trce...